انتخاب درست گزینه ها برای افزایش فروش

انتخاب درست گزینه ها برای افزایش فروش

‫در این مطلب به بیان یکی از ترفندهای فروش بیشتر می پردازیم. این ترفند کاربردی هم به عمده فروشان و هم خرده فروشان برای فروش بیشتر کمک خواهد کرد. البته دانستن این فنون آگاهی خریداران را نیز بالاتر برده و به آنان در خرید بهتر و کسب رضایت بیشتر کمک می کند. سوال اساسی این است که به مشتری احتمالی چند جنس را نشان دهیم تا مشتریان بیشتری را جذب کنیم.

‫راه افزایش فروش با روش عرضه درست گزینه ها

‫برخی فروشندگان تصور می کنند هرچه تعداد گزینه هایی که به مشتری عرضه میکنند بیشتر باشد، مشتری برای خرید راغب تر میشود. امروزه اکثر این باورها با روش های علمی بررسی شده و راهکارهایی عالی را برای اصلاح روش فروش به فروشندگان نشان میدهد. در سال ۲۰۰۰ میلادی دو روانشناس آزمایش جالبی را طرح کردند. آن ها روی یک میز در یک فروشگاه تعداد ۲۴ نوع مربای مختلف را برای تست قرار دادند. هر مشتری در کنار خریدهای دیگر خود می توانست هر کدام از مرباها را تست کند و درصورتی که تمایل داشت یک یا چند مربا بخرد.این دو روانشناس تعداد افرادی را که مقابل میز توقف کردند و تعداد افرادی را که خرید کردند یادداشت کردند. روزی دیگر۶ نوع مربا روی میز گذاشته شد و تعداد توقف و خرید مشتریان ثبت شد.

‫نتایج این آزمایش بسیار جالب بود. زمانی که ۲۴ مربا برای تست موجود بود ۶۰درصد افراد مقابل میز توقف کردند، اما فقط ۳درصد از آن ها مربا خریدند. اما زمانی که ۶ نوع مربا چیده شده بود، با اینکه ۴۰درصد افراد جلوی میز توقف کرده و جذب شدند ولی ۳۰ درصد افراد خرید کردند. به زبان دیگر با کم کردن گزینه ها میزان خرید به شدت افزایش پیدا کرد.

‫ترفند فروش: تعداد گزینه درست به مشتری بدهید.

‫اگر خرده فروش یا عمده فروش هستید سعی کنید حتما برای هر مشتری چند گزینه را برای انتخاب قرار دهید. افراد دوست دارند که حق انتخاب داشته باشند. اما تعداد این انتخاب ها را زیاد قرار ندهید. چون در این صورت باعث سردرگمی مشتری شده و مشتری از فروشگاه بیرون رفته و خرید خود را به زمان دیگری موکول می کند. این که دقیقا چه تعداد گزینه باید به مشتری نشان دهید بر حسب کارهای مختلف تفاوت دارد و بنا بر تجربه شما باید این مقدار مناسب را پیدا کنید.

‫فرض کنید مشتری وارد مغازه ساعت های تزیینی شده و سردرگم به انواع ساعت های آویخته در اطراف خود نگاه میکند. در این جا یک فروشنده حرفه ای جلو آمده و با توجه به علاقه مشتری حدود ۳ تا ۶ گزینه را به وی پیشنهاد میدهد. در این حالت هم به خریدار کمک کرده و او را از سردرگمی نجات میدهد و هم فروش خود را به حداکثر می رساند.

فرستاده شده در 1396/07/04 ترفند فروش 1 699

1 نظر

  • س هاشمی

    س هاشمی 1396/07/05 پاسخ

    بسیار جالب بود! این مشکل برای من هم بسیار پیش می‌آید، وقتی تعداد گزینه‌ها خیلی زیاد باشد دچار سردرگمی می‌شوم!

نظر شما چیه؟پاسخ دهید

آرشیو وبلاگ

دسته های وبلاگ

آخرین نظرات

جستجو در وبلاگ

بعدی